Dedykowane materiały POS, opakowania oraz różnego rodzaju standy w niewielkich nakładach powstają najczęściej przy pomocy druku cyfrowego.
To właśnie dzięki urządzeniom cyfrowym możliwe jest wyprodukowanie nawet jednej sztuki danego produktu, materiału POS czy pudełka, nie tracąc na jego jakości. Wyprodukowanie to jednak nie tylko nadrukowanie na karton czy tekturę odpowiednich grafik, ale również wycięcie i złożenie w całość, tak aby powstał gotowy stand czy ekspozytor. Druk cyfrowy umożliwia kreowanie dedykowanych kampanii dla wielu zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych producentów dóbr, chociażby z segmentu FMCG.
Co więcej, w tej technologii druku w ciągu ostatniej dekady zaczęto wykorzystywać również atramenty UV. Druk UV stał się standardem w produkcji wielko- i szerokoformatowej. Żadna inna metoda nie zapewnia takiej wszechstronności, elastyczności i wielości materiałów, zarówno chłonnych i niechłonnych, z roli i arkusza. Właściwie do każdej produkcji o szerokości dwóch do kilku metrów najlepiej zastosować druk UV.
Nowości technologiczne
Ostatnim z ulepszeń są nowe głowice drukujące, osiągające mniejszy rozmiar kropli i wyższe rozdzielczości oraz obniżające koszty poboru energii dzięki korzystaniu z technologii LED. Ta nowość w druku UV z utwardzaniem LED sprawiła, że w technologię zaangażowali się nawet ci producenci, którzy wypracowali sobie pozycję rynkową dzięki atramentom na bazie rozpuszczalników.
Z uwagi na ekotrend związany z ochroną środowiska, będziemy też obserwować pojawianie się drukarek typu flatbed przystosowanych wyłącznie do bardziej ekologicznego tuszu na bazie wody.
Media a druk UV
Druk UV umożliwia na maszynach z łożem płaskim, potocznie zwanych flatbedem, zadruk podłoży trudnowsiąkliwych, z których można jednocześnie projektować atrakcyjne i niestandardowe materiały POS.
Druk UV świetnie sprawdza się między innymi na lekkich płytach piankowo-kartonowych, PVC, HIPS-ie, polipropylenie komorowym (PP), polietylenie (PE), plexi, płytach dibon, czy foliach m.in. magnetycznych, backlit, OWV, PCV, PP, PET lub samoprzylepnych. To tylko kilka przykładów materiałów i tworzyw, z których można wykonać POS-y, a co więcej – bezpośrednio i ciekawie je zadrukować wykorzystując druk UV.
Maszyneria na straży POS
Niektórzy producenci maszyn specjalizują się w ofercie urządzeń do druku wielkoformatowego. Są tacy producenci sprzętu, którzy mają nawet 26,000 instalacji na całym świecie i których to maszyny łącznie wyprodukowały 350 milionów metrów kwadratowych. W portfolio tych firmy są również urządzenia UV do druku opakowań na tekturze idealnie nadające się do produkcji materiałów POS i opakowań shelf ready. Druk UV, bogactwo materiałów, bezpośredni ich zadruk, mniejsze i średnie nakłady dają jasną przewagę właścicielom marek.
W dzisiejszych czasach coraz więcej displayów wykonywanych jest z materiałów niestandardowych, takich jak szkło, dibond, czy tworzywo sztuczne. Na takich niechłonnych materiałach stosuje się druk w technologii UV.
Nie zdziwcie się, ale na łoże takich właśnie maszyn można wsunąć nawet drzwi i zadrukować je według indywidualnego projektu. Fantastyczne możliwości! Tu również możecie zadrukować swój jeden jedyny niepowtarzalny POS, chociażby wielkoformatowy human stand z tektury w kilkunastu egzemplarzach i to każdy z inna grafiką.
Na dzisiaj to już wszystko. Już niedługo powrócimy z nową dawką ciekawych informacji!
Zostaw komentarz